  • SN74AS20DR
SN74AS20DR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AS20DR
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74AS20DR
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74AS20DR
Description:
Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
SN74AS20DR Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is convenient for shipping overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of NAND Gate. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. An extended operating temperature of 0°C~70°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. 2mA 20mA output current is 2mA 20mA in the high or low state. 74AS is the series it belongs to. There are 4 inputs on this part. It consists of 2 circuits. There is a 14-SOIC package offered by suppliers.
SN74AS20DR Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
SN74AS20DR Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74AS20DR Gates and Inverters applications.
  • Scanner
  • Electric car
  • Remote monitoring
  • Refrigerator
  • Troubleshooting & Judgment
  • Electric shaver
  • In-vehicle system
  • Fishery-optical complementary power station
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Game console
Step5Bar-code shipping tag
SN74AS20DR
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    2mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V