  • SN74ALVCH16525DGGR
SN74ALVCH16525DGGR
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16525DGGR
HK JDW NO:
815-SN74ALVCH16525DGGR
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16525DGGR Overview
The package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. In this case, it is packaged in the same way as Cut Tape (CT). It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. The Logic type of this electrical device is Universal Bus Transceiver. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. In addition, 24mA 24mA features the highest level of flexibility in its design due to its high and low output currents. It is a type of FPGA that belongs to the 74ALVCH series of FPGAs. The supply voltage for the machine is 1.65V~3.6V and it operates on that voltage. The 74ALVCH16525 family is comprised of it. The 56 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Normal operation requires an output voltage above 1.8V. The 56 pin count is provided. With 18 Bits, you can design electronic parts in a very flexible way. Termination with a 2 termination matches the characteristic impedance of the transmission line. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. It is designed with 56 pins. It is a ALVC/VCX/A-family electronic device. It reaches 3.6V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. Power is provided by 3.3V power supplies. A 1-element is included in it. POSITIVE EDGE is used with the trigger. The reliability of this device makes it a great choice for TAPE AND REEL. WITH CLOCK ENABLE FOR EACH REGISTER is one of the characteristics of this type of system as well.
SN74ALVCH16525DGGR Features
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16525 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16525DGGR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVCH16525DGGR Universal Bus Functions applications.
  • measuring instrument
  • Refrigerator
  • Wearable Health and Fitness Devices
  • In-vehicle system
  • Electrical tools
  • DVD
  • CMOS circuitry
  • Automatic watering system
  • Square wave oscillators
  • Push button switches
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16525DGGR
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    252.792698mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74ALVCH
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH CLOCK ENABLE FOR EACH REGISTER
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    160mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74ALVCH16525
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    18
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Turn On Delay Time
    6.3 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Max I(ol)
    0.024 A