  • SN74AHCT14DGVRE4
SN74AHCT14DGVRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT14DGVRE4
HK JDW NO:
815-SN74AHCT14DGVRE4
Package:
14-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 8 ns ns 9 ns ns 3.6mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm 41.787197mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHCT14DGVRE4 Overview
This part is conveniently packaged in 14-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), making it easy to ship abroad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle is used to make it work. A voltage of 4.5V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Increasing operating temperature to around -40°C~85°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. The 74AHCT series contains it. In total, there are 14 terminations. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. AHCT/VHCT/VT is a chip that is part of this device. Try searching with 74AHCT14 to find device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 2μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device is a typical Gates. There is 50pF load capacitance associated with the part. A method of industry TR is included in the package. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. For operation, 6 elements are used. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 5V volts. It features Schmitt Trigger.
SN74AHCT14DGVRE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
SN74AHCT14DGVRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHCT14DGVRE4 Gates and Inverters applications.
  • Game console
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Photovoltaic system
  • Car refrigerator
  • Island protection
  • CD player
  • Mobile caravan
  • Hair dryer
  • Small ground power station
  • Induction cooker
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT14DGVRE4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    41.787197mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AHCT14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1.05mm