  • SN74AHC14DG4
SN74AHC14DG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHC14DG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AHC14DG4
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
10.6 ns ns 10.6 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 8mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHC14DG4 Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Inverter logic is the basis of its operation. A voltage of 2V~5.5V is required for the part to function properly. Around -40°C~125°C is the extended operating temperature. In Surface Mount, the part is mounted. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. The 74AHC series contains it. A total of 14 terminations have been recorded. It has 6 functions that enhance user experience significantly. In AHC/VHC/H/U/V, this chip plays an important role. Search with 74AHC14 if you are looking for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The datasheets for the 14 pins explain the functions. When the part is quiescent, 2μA current flows through it. Gates is a typical logic device. There is 50pF load capacitance on the part. A minimum voltage of 2V is required to supply the device. A device rated at 8mA has 8mA output current. Totally, there are 6 elements used for operation. There is a specified operating supply voltage for the chip of 5V volts. The feature count is 0.
SN74AHC14DG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 8mA
SN74AHC14DG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHC14DG4 Gates and Inverters applications.
  • Grid adaptation function
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Agriculture and light complementary power station
  • Car
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Car refrigerator
  • Scanner
  • Cell phone
  • Roof distributed power station
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHC14DG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74AHC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    8mA
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    10.6 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    12 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm