  • SN74ACT14N
SN74ACT14N
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT14N
HK JDW NO:
815-SN74ACT14N
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
5V V 12.5 ns ns 12.5 ns ns 19.3mm mm Gates & Inverters 24mA mA 5.08mm mm 927.99329mg mg Through Hole Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74ACT14N Overview
As the part is packed in 14-DIP (0.300, 7.62mm), international shipping is convenient. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tube. A Inverter logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. The operating temperature is extended to around -40°C~85°C. Through Hole is the location of the part. In the low and high states of output current, the current is 24mA 24mA. 74ACT is its series number. Totally, there are 14 terminations. There are 6 features that significantly enhance the user experience. It is part of the ACT family of chips. 74ACT14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. There are many applications for this logic device, mounted at Through Hole. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. The current flowing through quiet parts is 2μA. There is Gates logic device like this in the world. Part now bears a 50pF load capacitance. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V. In this case, the output current is rated as 24mA. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 5V volts. There is Schmitt Trigger in it. As a result of the part's 6 channels, it provides a high quality logic output.
SN74ACT14N Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ACT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 24mA
SN74ACT14N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ACT14N Gates and Inverters applications.
  • Fishery-optical complementary power station
  • Audio
  • DVD
  • Projector
  • Electric grinding wheel
  • Electric shaver
  • Mountain power station
  • Game console
  • Illumination
  • Range hood
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT14N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    927.99329mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    74ACT14
  • Pin Count
  • Max Output Current
    24mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    12.5 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    12.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    11.5ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.2V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm