  • SN74ACT1284DWG4
SN74ACT1284DWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT1284DWG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74ACT1284DWG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
DUAL Buffers 20 Pins SOIC
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT1284DWG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    500.709277mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.7V
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Current - Output
    14mA
  • Number of Bits
    7
  • Logic Function
    Transceiver
  • Differential Output
    NO
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Number of Receivers
    2
  • Height
    2.35mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.52mm