SN74390N
SN74390N
815-SN74390N
PDIP
5V TTL DUAL Counters & Dividers 16 Pins NEGATIVE EDGE PDIP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SN74390N Overview
In the PDIPpackage, it is supplied. In order to configure it, it uses 16terminations. The supply voltage of 5V permits it to operate with full flexibility. In total, there are 16pins on the component. It emerges as a member of TTL/H/L family. In this device, there is information of 3bits. It is possible for the result to be noin Pbfree code. An important feature of this electronic device is [0]. The device is manufactured at COMMERCIALdegrees Celsius. The minimum supply voltage (Vsup) is as low as 4.75V. Depending on the device type, the maximum supply voltage (Vsup) can be up to 5.25V volts. In general, the maximum operating temperature is set to 70°C.
SN74390N Features
Embedded in the PDIP package
DIVIDE BY 2 AND DIVIDE BY 5 FUNCTIONS
SN74390N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74390N Counters & Dividers applications.
- TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- LINEARIZATION
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- SQUARING
- Dual Up Counters
- Fixed or Programmable Frequency Division
- MULTIPLICATION
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SN74390N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74390N.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare