  • SN65LVDS152DA
SN65LVDS152DA
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS152DA
HK JDW NO:
815-SN65LVDS152DA
Package:
32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
SN65LVDS152DA
Description:
32 32 0.65mm Serializers & Deserializers 60mA mA 11mm mm 1.15mm mm 1.2mm mm 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS152DA Overview
A Tube case contains it.A 32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) case holds it.Surface Mount is the recommended mounting type.A variable range of operating temperatures is provided by the device.A 3V~3.6V volt supply output is provided by the chip.For input, there are LVDS forms.3 inputs are needed to operate the machine.On the device, 10 outputs are possible.Find related parts by searching by 65LVDS152 family.IC type LINE RECEIVER describes the part's interface IC.As a whole, it has 32 terminations.This chip has 32 pins.Serializer/Deserializer can handle voltages up to 3.3V.By using Surface Mount, the device can be mounted.Among Line Driver or Receivers's chips is this one.A 3.3V-volt supply voltage is specified for this chip.A maximum supply current of 60mA can be delivered to it.1 elements are present in it.
SN65LVDS152DA Features
Available in 32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
SN65LVDS152DA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LVDS152DA serializers and deserializers applications.
  • Metering
  • Portable lab instruments
  • White Goods
  • Driving low-voltag fluorescent displays
  • Bar Graphs and Matrix Displays
  • Smart Display
  • Industrial Controllers and Instrumentation
  • Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
  • Bar-Graph Displays
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS152DA
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    173.300635mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.453W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVDS152
  • Function
    Deserializer
  • Number of Outputs
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    1.453W
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Supply Current-Max
    60mA
  • Input Type
    LVDS
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Data Rate
    200Mbps
  • Number of Inputs
    3
  • Output Characteristics
    TOTEM-POLE
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Interface IC Type
    LINE RECEIVER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644-A; TIA-644-A
  • Receive Delay-Max
    5.5 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • High Level Input Current-Max
    0.00002A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    11mm
  • Width
    6.2mm
  • Thickness
    1.15mm