  • SN65LVDS151DA
SN65LVDS151DA
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS151DA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65LVDS151DA
Package:
32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
SN65LVDS151DA
Description:
32 32 0.65mm Serializers & Deserializers 65mA mA 11mm mm 1.15mm mm 1.2mm mm 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS151DA Overview
A Tube case contains it.32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) cases contain it.As a general rule, the mounting type Surface Mount should be used.-40°C~85°C TA operating temperature of the device is variable over a wide range.The chip is powered by 3V~3.6V volts.For the user to enter inputs, there is a LVDS, LVTTL form on which to do so.ICs with LVDS output types are recognized.10 inputs should be operated.The device can maintain 3 outputs on it.There are parts that are related to the 65LVDS151 family that can be searched for.Serializer/Deserializer can be classified as a LINE DRIVER interface IC.There are 32 terminations in total.32 pins are available on the chip.Serializer/Deserializer can handle the voltage 3.3V as a power supply.The device can be mounted by Surface Mount.Among Line Driver or Receivers's chips is this one.As far as the operating voltage is concerned, it is 3.3V volts.A maximum supply current of 65mA can be delivered to it.A 1 driver is embedded on the part.
SN65LVDS151DA Features
Available in 32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
With 1 Drivers
SN65LVDS151DA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LVDS151DA serializers and deserializers applications.
  • Driving incandescent displays
  • Driving common-cathode LED displays
  • Calculators and meters
  • Battery Operated Applications
  • Industrial control panels
  • Instrument Clusters
  • Set-Top Boxes
  • Wal4 and table clocks
  • Gaming Machines Security
  • Mobile projector
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS151DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    173.300635mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.453W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVDS151
  • Function
    Serializer
  • Number of Outputs
    3
  • Output Type
    LVDS
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Dissipation
    1.453W
  • Propagation Delay
    5.8 ns
  • Supply Current-Max
    65mA
  • Input Type
    LVDS, LVTTL
  • Turn On Delay Time
    5.8 ns
  • Data Rate
    200Mbps
  • Number of Inputs
    10
  • Output Characteristics
    TOTEM-POLE
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Interface IC Type
    LINE DRIVER
  • Interface Standard
    EIA-644-A; TIA-644-A
  • Number of Drivers
    1
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.00002A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    11mm
  • Width
    6.2mm
  • Thickness
    1.15mm