  • SN65LVDS101DGKRG4
SN65LVDS101DGKRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS101DGKRG4
HK JDW NO:
815-SN65LVDS101DGKRG4
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS101DGKRG4 Overview
There is a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for easy transportation of this power buffer.Currently, this power buffer is ready to ship in Tape & Reel (TR) packages.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, ReDriver.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 3V~3.6V.There is no input provided by it.In order to avoid mal-functioning of the system, it is recommended that the operating temperature is set to -40°C~85°C.Using "65LVDS101" will give you more solutions for your unique needs.On the op amp buffer, you can find 8 terminals.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.As the splitter is supplied by 3.3V voltage, it is capable of completing many demanding tasks in a short amount of time.There are 8 pins on the Power buffer, which corresponds to the pinout of the Power buffer.LVPECL is what it outputs as the output format.Pins on its 8 axis are present.It is mounted on PCBs or other boards using a Surface Mount.Other Line Driver or Receivers like the power buffer play a important role in the industry.There is a voltage of 30mA which is used to power this power buffer.The voltage required for normal operation is 3.3V.Receiver uses 1-Bit technology.It dissipates a maximum of 377mW watts of power.The repeater signal is an interface with a 1 element.Current output from the spliter should be 12μA.
SN65LVDS101DGKRG4 Features
A standard Line Driver or Receivers.
1-Bit receiver.
SN65LVDS101DGKRG4 Applications
  • Digital Cross-Connects
  • Storage Area Networks
  • Multidrop Buses
  • Laptop Computers (for External Video Cards)
  • Loopback
  • Industrial/Embedded PC
  • Protection Switching
  • Cellular Phone Base Stations
  • Digital Crossconnects
  • SATA SSDs or HDDs
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS101DGKRG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Max Power Dissipation
    377mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVDS101
  • Output
    LVPECL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Power Dissipation
    377W
  • Output Current
    12μA
  • Propagation Delay
    900 ps
  • Turn On Delay Time
    900 ps
  • Logic Function
    Translator
  • Input
    CML, LVDS, LVPECL
  • Driver Number of Bits
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644-A; TIA-644-A
  • Receive Delay-Max
    0.9 ns
  • Data Rate (Max)
    2Gbps
  • Transmit Delay-Max
    0.9 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Delay Time
    630ps
  • Capacitance - Input
    0.6pF
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm