  • SN65LVDS050PWRG4
SN65LVDS050PWRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS050PWRG4
HK JDW NO:
815-SN65LVDS050PWRG4
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
16 Terminations 3.3V 16 Pin Receivers 2 Bits 2 Functions Min 3V V Max 3.6V V
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS050PWRG4
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    59.987591mg
  • Packaging
    Tape and Reel
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    2
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Power Dissipation-Max
    839mW
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Power Dissipation
    839mW
  • Propagation Delay
    2.7 ns
  • Turn On Delay Time
    2.7 ns
  • Logic Function
    Receiver, Transceiver
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Output Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Interface IC Type
    LINE TRANSCEIVER
  • Driver Number of Bits
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • Receive Delay-Max
    4.5 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm