  • SN65LV1224DBR
SN65LV1224DBR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LV1224DBR
HK JDW NO:
815-SN65LV1224DBR
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65LV1224DBR
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 95mA mA 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SN65LV1224DBR Overview
A Tape & Reel (TR) case contains it.Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) is used.A mounting type of Surface Mount is recommended for this product.The device varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature.The chip has an output voltage of 3V~3.6V volts, which is the supply voltage for the chip.During the process of entering input, the user is provided with a LVDS form.Serializer/Deserializer can maintain 10 outputs.Parts related to the 65LV1224 family can be found by searching.Serializer/Deserializer can be classified as a LINE RECEIVER interface IC.There are 28 terminations in total.There are 28 pins on the chip that are available for use.Serializer/Deserializer can handle the voltage 3.3V as a power supply.Serializer/Deserializer is possible to mount the device using Surface Mount.The chip belongs to the Line Driver or Receivers family.This chip operates on a voltage of 3.3V volts as its operating supply voltage.With a maximum supply current of 95mA, it has a maximum operating voltage.The device has 1 receivers.
SN65LV1224DBR Features
Available in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
Number of Receivers: 1
SN65LV1224DBR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LV1224DBR serializers and deserializers applications.
  • DC Plasma Displays
  • Industrial Control Indicator
  • Automotive Telecom
  • Display Driver
  • Remote Displays
  • Mobile projector
  • COPS? or Microprocessor Displays
  • Test Equipment
  • Appliance control panels
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
SN65LV1224DBR
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    208.397344mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • Max Power Dissipation
    1.27W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LV1224
  • Function
    Deserializer
  • Number of Outputs
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Dissipation
    1.27W
  • Supply Current-Max
    95mA
  • Input Type
    LVDS
  • Data Rate
    660Mbps
  • Differential Output
    NO
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Interface IC Type
    LINE RECEIVER
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Receive Delay-Max
    2.5 ns
  • Number of Receivers
    1
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm