  • SN65LV1021DBR
SN65LV1021DBR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LV1021DBR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65LV1021DBR
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65LV1021DBR
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 50mA mA 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SN65LV1021DBR Overview
There will be a Tape & Reel (TR) case that will be delivered with the product.A 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is used to package this product.The Surface Mount mounting type is recommended.Variations are made in -40°C~85°C TA operating temperature range by the device.The chip has a 3V~3.6V volts supply output.To enter input, the user can use a LVDS form.10 inputs have to be operated in order to operate the system.Using the 65LV1021 family, you can search for parts that are related.An interface IC type LINE DRIVER can be assigned to the part.28 terminations are totaled.A 28 pin is available on the chip.The supply voltage it can handle is 3.3V.Serializer/Deserializer is possible to mount the device using Surface Mount.A part of Line Driver or Receivers is this chip.There is a 3.3V-volt operating supply voltage specified for the chip.A maximum supply current of 50mA can be delivered to it.1 elements make up the object.
SN65LV1021DBR Features
Available in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
SN65LV1021DBR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LV1021DBR serializers and deserializers applications.
  • Car Audios / Radios
  • Calculators and meters
  • Medical Equipment
  • White Goods Industrial Weighing
  • Bar Graphs and Matrix Displays
  • Climate Controls
  • Voltmeter
  • Battery Operated Applications
  • Gaming Machines Security
  • Digital Clock, Thermometer, Counter,
Step5Bar-code shipping tag
SN65LV1021DBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    208.397344mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.27W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LV1021
  • Function
    Serializer
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    1.27W
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Input Type
    LVDS
  • Data Rate
    400Mbps
  • Number of Inputs
    10
  • Differential Output
    YES
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Interface IC Type
    LINE DRIVER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm