  • SN65HVS882PWPR
SN65HVS882PWPR
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVS882PWPR
HK JDW NO:
815-SN65HVS882PWPR
Package:
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 9.7mm mm 1mm mm 1.2mm mm 12V V
Purchasing and Inquiry
SN65HVS882PWPR Overview
There is a Tape & Reel (TR) case in which the product is delivered.The package is in 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)-shape.Serializer/Deserializer is recommended to use the Surface Mount type of mounting.-40°C~125°C TA operating temperature varies with the device.The chip has an output voltage of 10V~34V volts, which is the supply voltage for the chip.The user enters input on the Serial form.8 inputs have to be operated in order to operate the system.You are able to search for related parts based on the 65HVS882 family.In total, it has 28 terminations.This chip has 28 pins.12V is the maximum voltage it can handle.Surface Mount is capable of mounting the device.Line Driver or Receivers contains this chip.As specified in the specification, the operating supply voltage for the chip is 34V volts.1 elements are present in it.
SN65HVS882PWPR Features
Available in 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~125°C TA
Subcategory: Line Driver or Receivers
SN65HVS882PWPR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65HVS882PWPR serializers and deserializers applications.
  • Driving incandescent displays
  • Car Audios / Radios
  • White Goods Industrial Weighing
  • Industrial control panels
  • Instrumentation Readouts
  • Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
  • Home Automation Goods
  • Test Equipment
  • Calculators and meters
  • Metering
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVS882PWPR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    118.501007mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    10V~34V
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65HVS882
  • Function
    Serializer
  • Operating Supply Voltage
    34V
  • Number of Elements
    1
  • Interface
    SPI
  • Power Dissipation
    2.6W
  • Input Type
    Serial
  • Data Rate
    1Mbps
  • Number of Inputs
    8
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Driver Number of Bits
    1
  • Supply Voltage1-Nom
    12V
  • Out Swing-Min
    4 V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm