  • SN65HVS881PWP
SN65HVS881PWP
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVS881PWP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65HVS881PWP
Package:
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 9.7mm mm 1mm mm 1.2mm mm 12V V
Purchasing and Inquiry
SN65HVS881PWP Overview
There will be a Tube case that will be delivered with the product.There is a 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) case containing the product.The Surface Mount mounting type is recommended.There is a variation in the range of temperatures at which the device operates.An output of 10V~34V volts is provided by the chip.An input box is provided for the user to fill out in the Parallel form.Interface ics are recognized by Serial as output types.A 8 input is required for the operation of the device.Parts related to the 65HVS881 family can be found by searching.There are a total of 28 terminations.The chip has 28 pins that are available.Serializer/Deserializer can handle 12V volts of supply voltage.The device can be mounted by Surface Mount.Among Line Driver or Receivers's chips is this one.There is a 34V-volt operating supply voltage specified for the chip.Element 1 is contained within it.
SN65HVS881PWP Features
Available in 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~125°C TA
Subcategory: Line Driver or Receivers
SN65HVS881PWP Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65HVS881PWP serializers and deserializers applications.
  • Mobile projector
  • Instrumentation Industrial Control
  • Home Automation Goods
  • Climate Controls
  • Portable lab instruments
  • Test Equipment
  • Automotive Telecom
  • Calculators and meters
  • Set-Top Boxes
  • Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVS881PWP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    118.501007mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    10V~34V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65HVS881
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    Serial
  • Operating Supply Voltage
    34V
  • Number of Elements
    1
  • Interface
    SPI
  • Input Type
    Parallel
  • Data Rate
    1Mbps
  • Number of Inputs
    8
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Supply Voltage1-Nom
    12V
  • Out Swing-Min
    4 V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm