  • SN65HVD1474DGK
SN65HVD1474DGK
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVD1474DGK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65HVD1474DGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V 8 Pin 65HVD1474 Receivers 1 Bits 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVD1474DGK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    65HVD1474
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Logic Function
    Receiver
  • Data Rate
    20Mbps
  • Differential Output
    YES
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Duplex
    Full
  • Receiver Hysteresis
    70mV
  • Receive Delay-Max
    90 ns
  • Simplex/Duplex
    Full Duplex
  • Transmit Delay-Max
    20 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Number of Transmitters
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm