SN65EPT23D
SN65EPT23D
815-SN65EPT23D
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount 8 pinsTube 3.3V VVoltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
SN65EPT23D Overview
In the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), it can be found.This package has the format of Tube.Level translators uses Non-Inverted as the output.Level translators has the translator type Mixed Signal.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.Unidirectional is the Channel type of this electrical device.-40°C~85°C TA is the operating temperature.Its superior flexibility is achieved by using 1 circuits.A transmission line can be terminated with 8 terminations.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number 65EPT23.A supply voltage of 3.3V is used to power the device.With 8 pins, it is equipped with a minimal number of connections.Level translators belongs to the series 65EPT.Level translators is designed wLevel translatorsh 8 pins.There is a maximum voltage of 3.6V supported.There is a minimum supply voltage of 3V for it.There are a total of 2 channels.Level translators uses a logic IC of type LOW SKEW CLOCK DRIVER.A high level of efficiency is achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V.
SN65EPT23D Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
8 pin count
65EPT series
8 pins
SN65EPT23D Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65EPT23D voltage translators & level shifters applications.
- Telecommunications
- SDIO
- Power-sensitive applications
- Printers and Other Peripherals
- Available in Military (-55°C to 125°C)
- Handset
- UART
- Tablet
- One Fabrication Site
- Driving Indicator LEDs or Buzzers
Package
SN65EPT23D
Texas Instruments815-SN74LVC1T45DBVRSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-PCA9306DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45YZPR8-XFBGA, DSBGA2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245RGYR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC4245APWR24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCUT8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare