  • SN65EPT21DGK
SN65EPT21DGK
advertisement
Manufacturer No:
SN65EPT21DGK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65EPT21DGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 8 pinsTube 3.3V VVoltage Translators & Level Shifters Mixed Signal 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
SN65EPT21DGK Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.A package of Tube has been used.In its configuration, Non-Inverted is used as the output.Level translators has the translator type Mixed Signal.The electronic part is mounted using the Surface Mount method.A Unidirectional channel type is associated with this electrical device.The temperature used for operation is -40°C~85°C TA.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.A series of related parts can be derived from the base part number 65EPT21.In order to power the device, a voltage supply of 3.3V is required.The device has a pin count of 8.This device belongs to the 65EPT series.With 8 pins, it is designed.3.6V is the maximum supply voltage it can handle.A voltage of 3V is the minimum supply voltage required for it to operate.1 channels are available.In this case, the logic IC is LOW SKEW CLOCK DRIVER.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.
SN65EPT21DGK Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
65EPT series
8 pins
SN65EPT21DGK Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65EPT21DGK voltage translators & level shifters applications.
  • Enterprise and communications
  • Handset
  • Controlled Baseline
  • Debouncing a mechanical switch
  • Product Traceability
  • Monitors
  • Temperature Ranges (1)
  • PMBus
  • Industrial equipment
  • Tablet PCs
Step5Bar-code shipping tag
SN65EPT21DGK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    65EPT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    188mW
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65EPT21
  • Pin Count
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Load Capacitance
    20pF
  • Nominal Supply Current
    9mA
  • Propagation Delay
    1.9 ns
  • Turn On Delay Time
    1 ns
  • Logic Function
    Translator
  • Data Rate
    600 Mbps
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    24mA
  • fmax-Min
    300 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.25 ns
  • Number of True Outputs
  • Output Signal
    TTL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Conditioning
    DIFFERENTIAL
  • Input Signal
    LVDS, PECL
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm