SN65ELT23DR
SN65ELT23DR
815-SN65ELT23DR
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount 8 pinsTape & Reel (TR) 5V VVoltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SN65ELT23DR Overview
The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.The package is in the form of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Non-Inverted.Its translator type is Mixed Signal.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.Unidirectional is the Channel type of this electrical device.Operation is performed at -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.A transmission line can be terminated with 8 terminations.A series of related parts can be determined from the base part number 65ELT23.Power comes from a voltage of 5V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 8 pin count.The device is a member of the 65ELT series.8 pins are used in its design.There is a maximum voltage of 5.25V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 4.75V.Channels are set to 2.There is a logic IC LOW SKEW CLOCK DRIVER used in the system.TR is well suited to this device because of its reliability.High efficiency requires a voltage supply of 5V.
SN65ELT23DR Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
8 pin count
65ELT series
8 pins
SN65ELT23DR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65ELT23DR voltage translators & level shifters applications.
- Products With Many I
- Enterprise
- Push-pull level shifting (UART, SPI, JTAG, and so forth)
- Automotive infotainment
- Enterprise and communications
- Controlled Baseline
- PMBus
- One Fabrication Site
- Debouncing a Mechanical Switch
- LCD Panels Using GIP / GOA / ASG Technology
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SN65ELT23DR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-SN74LVC1T45DBVRSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-PCA9306DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45YZPR8-XFBGA, DSBGA2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245RGYR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC4245APWR24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCUT8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare