  • SN65ELT22DGK
SN65ELT22DGK
advertisement
Manufacturer No:
SN65ELT22DGK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65ELT22DGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 8 pinsTube 5V VVoltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
SN65ELT22DGK Overview
Level translators is integrated into the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.The package is in the form of Tube.Differential is the output configured for it.There is a translator type of Mixed Signal for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Unidirectional is the type of channel for this electrical device.-40°C~85°C TA is the operating temperature.To achieve its exceptional flexibility, it relies on 1 circuits.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.Parts that are related to 65ELT22 can be identified based on its base part number.Level translators is powered by a 5V supply.Level translators has 8 pins.There are a number of devices in the 65ELT series.8 pins are used in its design.Level translators supports the maximal supply voltage of 5.7V.With a minimum supply voltage of 4.2V, it operates.Level translators is 2 channels.As part of Clock Driver, this part is included.The logic IC it adopts is LOW SKEW CLOCK DRIVER.This device features maximum design flexibility due to its output current of 50mA.High efficiency requires a voltage supply of 5V.
SN65ELT22DGK Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 circuits
8 pin count
65ELT series
8 pins
SN65ELT22DGK Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65ELT22DGK voltage translators & level shifters applications.
  • Wearable Health and Fitness Devices
  • Push-pull level shifting (UART, SPI, JTAG, and so forth)
  • Driving indicator LEDs or buzzers
  • General purpose I/O level shifting
  • Telecommunications
  • PMBus
  • One Assembly
  • Power-sensitive applications
  • I2C
  • Printers and Other Peripherals
Step5Bar-code shipping tag
SN65ELT22DGK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    65ELT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Clock Driver
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65ELT22
  • Pin Count
  • Output Type
    Differential
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.7V
  • Min Supply Voltage
    4.2V
  • Nominal Supply Current
    22mA
  • Output Current
    50mA
  • Propagation Delay
    1.1 ns
  • Turn On Delay Time
    1.1 ns
  • Logic Function
    Translator
  • Data Rate
    1 Gbps
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • High Level Output Current
    -50mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    50mA
  • Number of True Outputs
  • Output Signal
    PECL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Input Signal
    TTL
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm