  • SN55HVD251DRJR
SN55HVD251DRJR
advertisement
Manufacturer No:
SN55HVD251DRJR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN55HVD251DRJR
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
SN55HVD251DRJR
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin 55HVD251 Receivers 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 2133
Step5Bar-code shipping tag
SN55HVD251DRJR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    10.886217mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    55HVD251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Operating Supply Current
    65mA
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Max Supply Current
    65mA
  • Data Rate
    1 Mbps
  • Protocol
    CANbus
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Duplex
    Full
  • Number of Receivers
    1
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm