  • SMZJ3802B-M3/5B
SMZJ3802B-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMZJ3802B-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMZJ3802B-M3/5B
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMZJ3802B-M3/5B
Description:
ZENER DIODE 38Ohm ±5% 36V 5μA @ 27.4V -55°C~150°C 1.5W 2 Terminations ZENER DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMZJ3802B-M3/5B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    38Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 27.4V
  • Impedance-Max
    38Ohm
  • Reference Voltage
    36V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    10.4mA