  • SMZJ3802AHE3/52
SMZJ3802AHE3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMZJ3802AHE3/52
HK JDW NO:
884-SMZJ3802AHE3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMZJ3802AHE3/52
Description:
38Ohms ±10% 36V 5μA @ 27.4V -55°C~150°C 1.5W DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMZJ3802AHE3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    SMZJ3802
  • Impedance
    38Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 27.4V
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    38Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Zener Current
    35mA