  • SMW53R6JT
SMW53R6JT
advertisement
Manufacturer No:
SMW53R6JT
HK JDW NO:
792-SMW53R6JT
Package:
5329 (13573 Metric), J-Lead
Datasheet:
SMW53R6JT
Description:
FIXED RESISTOR SMW, CGS Series, Wirewound, 3.6Ohm, ±5%, -80°C~280°C
Quantity:
In Stock : 193
Step5Bar-code shipping tag
SMW53R6JT
  • Package / Case
    5329 (13573 Metric), J-Lead
  • Operating Temperature
    -80°C~280°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.287W 13.50mmx7.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    7.3mm
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Case Code (Imperial)
    5329
  • Height
    6.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.10mm