  • SMLJ43CA
SMLJ43CA
advertisement
Manufacturer No:
SMLJ43CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMLJ43CA
Datasheet:
SMLJ43CA
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMLJ43CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMLJ43CA.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SMLJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMLJ43
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    43.2A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    69.4V
  • Clamping Voltage
    69.4V
  • Peak Pulse Current
    43.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    47.8V
  • Reverse Breakdown Voltage
    47.8V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W