  • SMJ320C31HFGM50
SMJ320C31HFGM50
advertisement
Manufacturer No:
SMJ320C31HFGM50
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SMJ320C31HFGM50
Package:
Datasheet:
Description:
0.64mm 5V CPLD 132 Pin 5V
Purchasing and Inquiry
SMJ320C31HFGM50 Overview
The 132 terminations are used for its uses.Using 5V as the supply voltage, it operates.132 component pins are present.In its configuration, there are 132 pins.This device falls into the subcategory of Digital Signal Processors based on its specific characteristics.5V is the supply voltage for this device.There is an electric supply from 5V.This system uses DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as its uPs, uCs, and peripheral ICs.Industrial environments use 2 timers to provide accurate feedback and event activation.The external source of 4 interrupts is causing 4 interrupts.Below 50MHz, its frequency should be kept at its maximum.Using 1 DMA channels, data can be transferred without overloading the CPU.It is recommended to keep the maximum operating temperature at 125°C.At -55°C, the minimum operating temperature should be maintained.For data communication between devices, 1 serial I/Os are used.
SMJ320C31HFGM50 Features
Operating supply voltage of 5V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
SMJ320C31HFGM50 Applications
There are a lot of Texas Instruments SMJ320C31HFGM50 DSP applications.
  • Biomedical treatment
  • Digital image processing
  • Other sensor array processing
  • Seismology
  • Biomedical engineering
  • Dam design
  • Infrared
  • Monitoring equipment
  • Medical imaging
  • Encoding/broadcast
Step5Bar-code shipping tag
SMJ320C31HFGM50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    132
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.64mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Supply Current-Max
    500mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Number of DMA Channels
    1
  • Height
    2.95mm
  • Length
    24.13mm
  • Width
    24.13mm
  • Thickness
    2.13mm