  • SMDJ70CA
SMDJ70CA
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ70CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMDJ70CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMDJ70CA
Description:
TVS DIODE 70V 113V DO214AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ70CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMDJ70CA.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SMDJ
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    26.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Breakdown Voltage
    77.8V