  • SMDJ36A-HR
SMDJ36A-HR
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ36A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMDJ36A-HR
Datasheet:
SMDJ36A-HR
Description:
Quantity:
In Stock : 14837
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ36A-HR
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SMDJ-HR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    51.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W