  • SMDJ170A
SMDJ170A
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ170A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMDJ170A
Datasheet:
SMDJ170A
Description:
TVS DIODE 170V 275V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ170A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMDJ170A.
    40
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    170V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Clamping Voltage
    275V
  • Peak Pulse Current
    10.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    170V
  • Max Surge Current
    10.9A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    189V
  • Reverse Breakdown Voltage
    189V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ