  • SMDJ13A-HRAT7
SMDJ13A-HRAT7
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ13A-HRAT7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMDJ13A-HRAT7
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMDJ13A-HRAT7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ13A-HRAT7
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    139.5A
  • Clamping Voltage
    21.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V
  • Peak Pulse Current
    139.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.4V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ