  • SMD250F/15-2920-2
SMD250F/15-2920-2
advertisement
Manufacturer No:
SMD250F/15-2920-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMD250F/15-2920-2
Package:
2-SMD
Datasheet:
SMD250F/15-2920-2
Description:
PTC RESET FUSE 15V 2.5A 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMD250F/15-2920-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, SMD
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.202W 7.36mmx5.12mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Current - Max
    40A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    2.5A
  • Voltage - Max
    15V
  • Time to Trip
    10s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    35mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    85mOhms
  • Current - Trip (It)
    5A
  • Thickness (Max)
    0.118 3.00mm