  • SMCJ70CA-13
SMCJ70CA-13
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ70CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ70CA-13
Package:
Datasheet:
SMCJ70CA-13
Description:
Quantity:
In Stock : 1771
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ70CA-13
    Select All
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    SINGLE
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Breakdown Voltage
    83.65V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    1500W
  • Breakdown Voltage-Min
    77.8V
  • Clamping Voltage-Max
    113V
  • Breakdown Voltage-Max
    89.5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    70V