  • SMCJ64CHE3/9AT
SMCJ64CHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ64CHE3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ64CHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ64CHE3/9AT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ64CHE3/9AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Operating Supply Voltage
    64V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    71.1V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    114V
  • Clamping Voltage
    114V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    64V
  • Peak Pulse Current
    13.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    64V
  • Max Surge Current
    13.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    71.1V