  • SMCJ6.5HE3/57T
SMCJ6.5HE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ6.5HE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ6.5HE3/57T
Datasheet:
SMCJ6.5HE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ6.5HE3/57T
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    122A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12.3V
  • Clamping Voltage
    12.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    6.5V
  • Peak Pulse Current
    122A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    122A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.22V