  • SMCJ33CA-E3/9AT
SMCJ33CA-E3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ33CA-E3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ33CA-E3/9AT
Datasheet:
SMCJ33CA-E3/9AT
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ33CA-E3/9AT
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    28.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V
  • Max Breakdown Voltage
    40.6V