  • SMCJ30A-TR
SMCJ30A-TR
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ30A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMCJ30A-TR
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 6111
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ30A-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMCJ, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.5nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    156A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Clamping Voltage
    64.3V
  • Peak Pulse Current
    156A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    33.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    33.3V
  • Max Breakdown Voltage
    33.3V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.45mm
  • Length
    7.15mm
  • Width
    6.25mm