  • SMCG7.5A-HRA
SMCG7.5A-HRA
advertisement
Manufacturer No:
SMCG7.5A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMCG7.5A-HRA
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG7.5A-HRA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCG7.5A-HRA
    Select All
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMCG-HR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    L BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-L2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.33V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    116.3A
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Peak Pulse Current
    12.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW