  • SMCG6044AE3/TR13
SMCG6044AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMCG6044AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMCG6044AE3/TR13
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG6044AE3/TR13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCG6044AE3/TR13
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW INDUCTANCE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCG6044
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    22.5V
  • Peak Pulse Current
    67A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA