  • SMCG120AHE3/57T
SMCG120AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCG120AHE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCG120AHE3/57T
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG120AHE3/57T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCG120AHE3/57T
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCG
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    120V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    193V
  • Clamping Voltage
    193V
  • Peak Pulse Current
    7.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    120V
  • Max Surge Current
    7.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    133V