  • SMCG100CA-M3/9AT
SMCG100CA-M3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCG100CA-M3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCG100CA-M3/9AT
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG100CA-M3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCG100CA-M3/9AT
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    111V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9.3A
  • Clamping Voltage
    162V
  • Peak Pulse Current
    9.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    100V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ