  • SMCC4R7K01
SMCC4R7K01
advertisement
Manufacturer No:
SMCC4R7K01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-SMCC4R7K01
Package:
Molded
Step5Bar-code shipping tag
SMCC4R7K01
  • Package / Case
    Molded
  • Material - Core
    Ferrite
  • Tolerance
    10%
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Tubular
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    4.7 μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • Max DC Current
    820mA
  • Frequency - Self Resonant
    95MHz
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    60
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    340mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    4.7 µH
  • DC Current
    820mA
  • Length
    9.5mm