  • SMCC-151J-01
SMCC-151J-01
advertisement
Manufacturer No:
SMCC-151J-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-SMCC-151J-01
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCC-151J-01
  • Package / Case
    Molded
  • Material - Core
    Ferrite
  • Series
    SMCC( J TOL)
  • Tolerance
    5%
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Tubular
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    150 μH
  • Test Frequency
    20kHz
  • Max DC Current
    280mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.2MHz
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    70
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.8Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    150 µH
  • DC Current
    280mA
  • Length
    9.5mm