  • SMC5K60A-M3/H
SMC5K60A-M3/H
advertisement
Manufacturer No:
SMC5K60A-M3/H
HK JDW NO:
884-SMC5K60A-M3/H
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMC5K60A-M3/H
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMC5K60A-M3/H
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W