  • SMC5K26CA-M3/H
SMC5K26CA-M3/H
advertisement
Manufacturer No:
SMC5K26CA-M3/H
HK JDW NO:
866-SMC5K26CA-M3/H
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMC5K26CA-M3/H
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
  • Mfr
    Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Series
    TransZorb?
  • Type
    Zener
  • Applications
    Telecom
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    5000W (5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    119A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V