  • SMC5K16AHM3/I
SMC5K16AHM3/I
advertisement
Manufacturer No:
SMC5K16AHM3/I
Manufacturer:
Vishay Semiconductor
HK JDW NO:
866-SMC5K16AHM3/I
Package:
SMC
Datasheet:
SMC5K16AHM3/I
Step5Bar-code shipping tag
SMC5K16AHM3/I
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Package / Case
    SMC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Peak Pulse Current
    192.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Voltage - Clamping
    26V