  • SMC3K24CA-M3/57
SMC3K24CA-M3/57
advertisement
Manufacturer No:
SMC3K24CA-M3/57
HK JDW NO:
884-SMC3K24CA-M3/57
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMC3K24CA-M3/57
Description:
TVS DIODE 24VWM DO214AB (SMC)
Step5Bar-code shipping tag
SMC3K24CA-M3/57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2013
  • Series
    TransZorb®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    3kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMC3K
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    38.9V
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Peak Pulse Current
    77.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    26.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    26.7V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • Max Breakdown Voltage
    29.5V