  • SMBJ85A-E3/5B
SMBJ85A-E3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ85A-E3/5B
HK JDW NO:
884-SMBJ85A-E3/5B
Datasheet:
SMBJ85A-E3/5B
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ85A-E3/5B
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Peak Pulse Current
    4.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W