  • SMBJ75A-13
SMBJ75A-13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ75A-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ75A-13
Datasheet:
SMBJ75A-13
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ75A-13
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    SMBJ
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMBJ75
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    89.55V