  • SMBJ70CA
SMBJ70CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ70CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMBJ70CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ70CA
Description:
TVS DIODE 70V 113V DO214AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ70CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ70CA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMBJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Breakdown Voltage
    77.8V