  • SMBJ7.5CA-E3/51
SMBJ7.5CA-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ7.5CA-E3/51
HK JDW NO:
884-SMBJ7.5CA-E3/51
Datasheet:
SMBJ7.5CA-E3/51
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ7.5CA-E3/51
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    7.5V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    46.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12.9V
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    8.33V
  • Reverse Breakdown Voltage
    8.33V
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm